Dospívání a hranice
Máte pocit, že si nerozumíte s Vaším dítětem, že se Vám před očima mění?
Už nevíte, jak s ním komunikovat?
Hledáte míru ve stanovování výchovných hranic?
Máte pocit, že chování Vašeho dospívajícího dítěte je za hranicí běžného pubertálního chování?
Dospívání je proces, při kterém dochází k bouřlivým změnám v oblasti fyzického, psychického a sociálního vývoje dítěte. Hormonální změny nastartované pohlavním dospíváním jsou doprovázeny rozvojem rozumových schopností a často i emoční rozkolísaností.
Většina rodičů zažívá v tomto období pocity nejistoty, obav, hněvu nebo rozčarování. Rodiče vesměs vědí, že dospívání dětí může být náročným obdobím. A je přirozené, že přesto v těchto situacích bývají zaskočeni a znepokojeni, dosavadní výchovné přístupy selhávají. Jejich dítě se chová drze, přestává respektovat do této doby dodržovaná pravidla a mění se také jeho zájmy. Rodiče jsou náhle v praxi konfrontováni s tím, co dosud byla pouze teorie.
Doporučujeme
-
V jednání s dospívajícím usilujte o partnerský přístup. Mějte na paměti důstojnost svoji a svého dítěte.
-
V případě, že se s dospívajícím dostanete do konfliktu, nevstupujte do boje „kdo z koho“, kdo vyhraje. Zaměřte se na upevnění pravidel a výchovných limitů.
-
Buďte pozorní a respektujte potřebu dospívajícího se vymezit a osamostatňovat. Tento proces může být doprovázen silnými emocemi na obou stranách. Hledejte nové způsoby, jak svůj vztah s dítětem posílit a zůstat mu oporou.
-
Výchovné hranice je vhodné vytvářet dohodou a diskusí s dospívajícím. domluvě o pravidlech je však důležité, aby byla rodiči důsledně vyžadována.
-
Pokud dospívající limity překračuje, je vhodné mít vymyšlené následné kroky. Vždy musí být informován, pokud možno předem, co bude následovat.
-
Vyhrožování sankcemi, které rodič nemůže nebo nechce uplatnit, by neměl používat (např. zakazovat dítěti chodit na fotbal, když si přejeme, aby tam chodil). V dlouhodobém měřítku může dojít k situaci, že dospívající slova rodiče nebude brát vážně.
-
Nezapomeňte dospívajícího pochválit za to, co se mu daří.
-
Hledejte podporu pro sebe, abyste snáze zachovali klid.
-
Jsou situace, kdy chování svého dítěte vnímáte již za hranicí běžného dospívání. V tomto případě je vhodné jeho chování konzultovat s dětským psychologem, psychiatrem.